10 Eylül 2014 Çarşamba

ZEUS ALTARI / KÜÇÜKKUYU GEZİMİZİDA DAĞININ TEPESİNDE ZEUS İLE HERA' NIN AŞKINI HİSSETTİM !


doğanın bestesi


Kazdağları gezimizin beni en etkileyen bölümünü size anlatmadan geçemeyeceğim. Aracımızla kıvrımlı virajlardan döne döne dağın eteklerinden zirveye doğru çıkarken, zeytin ağaçları yerini çam ağaçlarına bırakıyor. Meşe, kestane, gürgen ağaçlarının arasında mis gibi çam kokusu ılık esintiyle yüzünüzü okşuyor. Her virajda muhteşem manzaranın bir kaybolup bir önümüze çıkışı daha da heyecanlandırıyor bizi.

Artık aracımızdan iniyoruz kalan 900 m lik yolu yürüyerek ilerlememiz gerekiyormuş. Toprak bir yola adım atıyoruz. Her taraf mis gibi çam kokularıyla bezenmiş. Keyifleniyorum mis gibi hava dört yanımı sarmış durumda.Altar' a çıkarken Adatepe Köyü'nü de uzaktan görme fırsatımız oluyor. Muhteşem bir tabloyu fotoğraflamadan olmazdı değil mi? 


Yürüyerek tepeye doğru ilerlerken, cırcır böceklerinin sesi Kazdağları'nın muhteşem havasıyla birleşince huzur buluyoruz. Bir anda bambaşka bir atmosferle karşılaşıyoruz adeta. Antik çağa yolculuk yapmışız, o anı yaşıyormuşuz gibi hissetmeye başlıyoruz.

"Uçup giden tunç ayaklı, altın yeleli atların sırtında vardılar, canavarın anası, kaynağı bol İda 'ya, Gargaran' daydı Zeus'un tapınağı, kokulu sunağı. İnsanları, tanrıların babası durdurdu, atları çözüp sürekli bir dumanla, koyu bir dumanla göz kamaştıran çalımıyla oturup dağın doruğuna , Troia 'yı , Akalıların gemilerini süzdü."
Adatepe Köyü' nün hemen yanıbaşında bulunan bu dev kaya kütlesi, Truva'yı gün yüzüne çıkaran Alman maceraperest Heinrich Sehlineman ve arkeoloji Judeich tarafından İda Zeus Altarı (sunağı) olarak tanımlanmıştır. Bu güzel yürüyüşün sonunda varıyoruz  Zeus Altarı' na. Mitolojinin en güzel hikayelerinde geçen bu muhteşem Gargaran Tepesi' ne. Hani İlyada destanında der ya sık sık Gargara koyu ve Gargaran tepesi işte o koy Küçükkuyu koyudur. Gargaran tepeside bu tepe.. Ve muhteşem manzara :) Edremit körfezini tamamen görebiliyoruz. Aşağısı Küçükkuyu... 

Midilli karşımızda... 

Romantik olunmaz mı bu manzara karşısında :) Zeus Hera' ya burada aşık olmuş.


...Ama o Zeus'u da görüyordu

çok pınarlı İda'nın en yüksek doruğunda,

görünce de korku kaplıyordu yüreğini...

...Hera dosdoğru yürüdü Gargaros doruğuna,

İda'nın en yüksek tepesiydi bu....

İlyada,HOMEROS


Ve Tanrı Zeus işte bu muhteşem manzaranın bulunduğu noktadan seyredermiş dünyayı ve orada olup bitenleri.. Ve bu Gargaran tepesinden izlemiş büyük Truva Savaşını... Şu anda sizlerin baktığı noktadan...
Saatlerce oturup bir kayanın üzerine, rüzgarın getirdiği sesleri dinlersiniz, dağlardan gelen mis gibi dağ otlarının kokusunu.. Rüzgar taşır size adaçaylarının, dağ kekiklerinin, çamların kokusunu... Gözünüzü kapadığınızda ise Zeus'u görürsünüz sunağın yanında dev kayadan yapılma tahtına oturmuş etrafında tanrıçaları...

"Hera, dosdoğru yürüdü Gargaran doruğuna, İda'nın en yüksek tepesiydi bu. Bulutları devşiren Zeus, onu gördü. Görür görmez aşk sardı düşünceli kafasını."
Ve Hera, Zeus'un dokuz eşinin birincisi oldu.
Zeus ve Hera resmi için kaynak http://www.crystalinks.com/zeus.html

2 yorum:

  1. resimlere bayıldım :)
    banada beklerim www.kiriksemsiye.blogspot.com
    sevgiler

    YanıtlaSil
  2. Therefore it will be possible for you to omega replica almost all of the issues staying explained for the videos. To enjoy on-line adult porn TELEVISION SET, you simply must acquire it along with handle the installation as part of your LAPTOP OR COMPUTER similar to some other functioning software package. Your acquire normally takes below only two units. When you have delivered electronically it, you will want a new advertising gamer from where to observe your person written content along with usually the Series. A fantastic no cost advertising gamer will be the glass windows advertising gamer that is hublot replica for free. This specific advertising gamer will give you a great deal of overall flexibility throughout that one could modify your picture quality, sizing along with audio. Enjoy a new test involving person TELEVISION SET software package for ones laptop or computer, discover down below. Net features improved a good deal since morning involving their rolex replica uk. Earlier net days and nights ended up the periods while you are able to even if it's just take into consideration smacking about the leisure oriented site to observe Avatar A final Airbender nevertheless currently issues get improved noticeably. To observe this specific common cartoons string, consumers get unrestricted cartier replica of their side. A fairly easy Yahoo and google look for opened up for you to search for sites offering Avatar A final Airbender symptoms will give you a new massive report on this sort of facilitiesThis is undoubtedly a offering adjust pertaining to television set cartier replica uk that can currently meet a common demonstrate seeing needs in their residences.

    YanıtlaSil